RSS
poniedziałek, 05 kwietnia 2010
Mowa kociego ogona !!!!!

Ogon kota nie tylko pomagania mu w utrzymaniu równowagi, sygnalizuje również nastrój zwierzęcia. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co kot chce ci ogonem powiedzieć?

Ogon uniesiony i zagięty na końcu – oznacza, że kot jest w postawie neutralnej. Podczas przechadzki koniec ogona porusza się do przodu i do tyłu.

Uniesiony i wyprostowany na całej długości – pozdrowienie innego kota lub człowieka. Ogon w takiej pozycji możemy zauważyć u kota, który wita nas po powrocie do domu, po czym zwierzak zaczyna się ocierać o nasze nogi. Jest to również oznaka chęci do zabawy. Kiedy pogłaszczemy kota po grzbiecie, jego ogon uniesie się do tej pozycji.

Małe kocięta, które witają matkę podnoszą ogonki i ocierają się o nią, prosząc o pokarm. Kiedy kot leży wyciągnięty z uniesionym ogonem, to znak, że się relaksuje.

Uniesiony i wyprostowany na całej długości, drżący – pozycja przybierana przy znaczeniu terenu. Tylne nogi kota są wtedy wyprostowane. Zdarza się także u kastratów, gdy znajdują się w miejscu, w którym nie czują się zbyt pewnie.

Odchylony na jedną stronę – widoczny u samic, które gotowe są na pokrycie przez samca.

Ogon porusza się, kiedy kot siedzi
– badanie terenu. W ten sposób kot sprawdza, co się dzieje za nim. Może oznaczać również irytację.

Machanie ogonem – oznacza, że kot jest zdenerwowany, zaniepokojony, zirytowany, coś mu się nie podoba (odwrotnie niż u psa), lub szykuje się do walki. Często towarzyszy mu przy tym charakterystyczne mruczenie. 

Łukowato wygięty ogon ze zjeżoną sierścią – kot waha się między atakiem a obroną. Szczególnie młode koty przybierają taką postawę wobec psów. Zjeżona sierść na ogonie, ale ogon wyprostowany lub skierowany w dół, obserwuje się gdy zaczyna przeważać agresja.

Ogon opuszczony, zawinięty przy tułowiu – kot jest zadowolony, leży w komfortowych warunkach. Uwaga! U przestraszonego kota jest to postawa obronna.

Ogon pionowo uniesiony, gdy kot jest na plecach
– pozycja krańcowo obronna, chroniąca kark. Zwykle następuje po poprzedniej postawie.

Życie kota na trzech łapach !!

Koty na trzech łapach są w stanie biegać oraz bawić się nie odczuwając bólu. Potrzebują jedynie odpowiedniej ilości czasu i pomocy właściciela na przystosowanie się do nowego życia. - Koty z amputowaną przednia kończyną funkcjonują prawidłowo i nie rzutuje to zbytnio na komfort ich życia . Trudniej jest kiedy amputacja dotyczy tylnej kończyny, wówczas kot może mieć problemy np. ze wskoczeniem na parapet – mówi Artur Dobrzyński, lekarz weterynarii. 

Najczęstsze powody amputacji łapy to:
- guzy kończyn (mogą być pochodzenia kostnego lub mogą wynikać z obrażeń otaczających tkanek miękkich; duże guzy często są niemożliwe do usunięcia, dlatego usunięcie całej kończyny jest koniecznością);
- ciężkie urazy (amputacja może być zalecana, gdy istnieje wiele złamań i rozległych urazów mięśni, ścięgien i wiązadeł kończyn);
- koszty (amputacja może być zalecana w przypadku złamania lub urazu kończyn jako tańsza opcja leczenia skomplikowanych medyczne i chirurgiczne zabiegów).

Kot po zabiegu i rekonwalescencji powinien być otoczony przez opiekuna szczególną opieką. Należy zachęcać zwierzaka do ruchu, zabawy i innej aktywności fizycznej. Pamiętajmy również o głaskaniu, mizianiu i przytulaniu kociaka. Czuła opieka kochającego właściciela z pewnością pozwoli szybciej wrócić mruczkowi do formy. Ważne aby dbać o prawidłową wagę ciała takiego zwierzaka. Pamiętajmy, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie i trudności w sprawnym poruszaniu się. Nie zaleca się rónież, aby kota bezłapka wypuszczać samego na dwór.

O koty trzeba dbać !!
Każdy kot wymaga szczególnej pielęgnacji i dbania o jego higienę osobistą. W prawdzie, koty w większości są samowystarczalne i same potrafią przy pomocy języka i łapek wylizać oraz oczyścić swoje futerko. Jednak niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja ze strony właściciela. Każdy właściciel kota, musi posiadać na swoim wyposażeniu, niezbędny przybornik z asortymentami do pielęgnacji kota. Musi się w nim znaleźć: szczotka ze szczeciny; elastyczna szczotka druciana; gęsty grzebień; rzadki grzebień do wyczesywania splatanych włosów; nożyczki o zaostrzonych końcach do wycinania poplątanych włosów; cążki do przycinania pazurków; chlorek żelazny do tamowania krwawienia po zbyt krótkim przycięciu pazurków; pałeczki higieniczne do czyszczenia uszu; waciki do przemywania oczu i tamowania krwawienia; szampon specjalny dla kotów lub przeznaczony dla dzieci; puder przeciwpchelny dla kotów lub puder dziecięcy; ręcznik do osuszania
niedziela, 04 kwietnia 2010
Akademia tańca dla kotów !!!!!!!

Już po raz 3 Akademia Tańca Tomasza Potockiego zaprasza na imprezę charytatywną na rzecz bezdomnych kotów .

 

Organizatorzy zaplanowali szereg akcji : pokazy tańca , targowisko różności , loterie z nagrodami. W czasie imperzy odbyła sie też zbiórka darów dla bezdomnych i potrzebujących zwierząt : mile były widziane - miski, karma, legowiska ,koci itp. Dochód z imprezy został przeznaczony na pomoc kotom ze schroniska w Żyradowie i wolno żyjącym przebywającym pod opieką wolontariuszy.

 

Ja powiem jeszcze kilka słów od siebie do was drodzy czytelnicy pomagajcie chorym zwierzetom . Bo to jest bardzo miłe uczucie ale też te zwierzęta będą zdrowsze.

piątek, 05 lutego 2010
Mały niejadek !! Jak nakarmić małego kotka ???

Znalazłeś małego kociaka, który nie potrafi sam jeść? Nie wiesz, jak często go karmić i ile powinien dostawać jedzenia? Problem pomaga rozwiązać dr Michał Jank, dietetyk z SGGW

Taki kotek musi dostać jak najszybciej preparat mlekozastępczy. Może to być produkt gotowy – są dostępne w sklepach zoologicznych - lub zrobiony w domu. Przykładowy i moim zdaniem dobry skład preparatu domowego jest następujący:

70 g mleka odtłuszczonego
15 g twarogu o niskiej zawartości tłuszczu
8 g siekanej wołowiny
3 g żółtka jaja (1/5 żółtka)
3 g oleju roślinnego
0,8 g laktozy
0,2 g mieszanki witaminowo-mineralnej

Ciepły preparat mlekozastępczy (37,8 stopni Celsjusza) powinien być podawany w pierwszym tygodniu życia co trzy godziny, a od drugiego tygodnia przynajmniej cztery razy dziennie. Przy rozpoczynaniu podawania preparatu należy stopniowo zwiększać jego ilość w taki sposób, aby pełną dawkę osiągnąć po 2-3 dniach. Pokarm można podawać za pomocą butelki ze smoczkiem, strzykawki lub rurki dożołądkowej. W pierwszym wypadku, kiedy butelka zostanie odwrócona do góry nogami, mleko powinno powoli kapać ze smoczka. Przed wprowadzeniem do jamy ustnej zwierzęcia na jego powierzchni powinna się znajdować kropla mleka. Mleko powinno spływać pod wpływem siły ciężkości, naciskanie na butelkę zwiększa jego przepływ, co powoduje ryzyko dostania się płynu do płuc. Kociaka do karmienia układamy na dłoni, grzbietem do góry, z głową lekko uniesioną do góry. Po nakarmieniu zwierzęcia bardzo ważne jest pobudzenie odruchów oddawania moczu i kału. Robimy to, masując okolicę podbrzusza wilgotną bawełnianą szmatką.

DZIENNA ILOŚĆ MLEKA: 18 ml na 100 g masy ciała na 24 godz. Średnio nowo narodzone kocię waży właśnie tyle, więc powinno otrzymywać w ciągu dnia 15-21 ml mleka. (W jednym posiłku np. 3-5 ml; pierwszego dnia jedną trzecią dawki, drugiego połowę, od trzeciego całą dawkę). Jeżeli pojawi się biegunka, dawkę dobową trzeba zmniejszyć o połowę.
Od czwartego tygodnia wprowadzamy surową mieloną wołowinę i pokarmy stałe

czwartek, 04 lutego 2010
Mądry kiciuś !!!!!! Miau miau !!!!!

Oscar przed pokojem jednego z pensjonariuszy!!!!!(to zdjęcie )

Oscar, 5-letni kot mieszkający w domu opieki społecznej w Providence w Nowej Anglii (Stany  Zjednoczone), przewidział śmierć 50 jego pensjonariuszy.

Niezwykłymi umiejętnościami zwierzaka zainteresował się dr David Dosa, geriatra i wykładowca na Uniwersytecie Browna. Od pięciu lat bada jego zachowanie i opisuje w licznych artykułach, a ostatnio wydał książkę „Making rounds with Oscar: the extraordinary gift of an ordinary cat” („Wędrując z Oskarem: niezwykły dar zwykłego kota”).

Szylkretowo-biały Oscar trafił do domu opieki jako mały kociak. Dni spędza, przechadzając się po holu i pokojach. Nie należy do zwierząt towarzyskich, jednak znacznie więcej uwagi poświęca osobom, którym pozostało zaledwie kilka godzin życia. Gdy wyczuje zbliżającą się śmierć, kładzie się obok takiego człowieka i czuwa przy nim.

Podobno lepiej przewiduje zbliżający się koniec życia niż personel medyczny. Pielęgniarki posadziły go kiedyś na łóżku pensjonariusza, który zdaniem lekarzy był bliski śmierci, Oscar poszedł jednak do innego pokoju. Instynkt go nie mylił. Pierwszy człowiek żył jeszcze dwa dni, a ten leżący w innym pokoju umarł już po kilku godzinach.

W książce dr Dawida Dosa  nie poznamy naukowego wyjaśnienia daru Oscara. Autor przypuszcza jedynie, że zwierzak wyczuwa substancje biochemiczne, które uwalniają się w czasie obumierania komórek.

W domu opieki mieszka jeszcze pięć innych kotów, jednak żaden z nich nie wykazuje takich zdolności jak Oscar.

środa, 03 lutego 2010
Mruczuś w kąpieli !!!!!!!

 03.02.2010 rok

Kąpiele kota mogą sprawiać kłopot. Tymczasem kąpać należy nie tylko koty wystawowe

Chociaż koty doskonale radzą sobie w wodzie, niechętnie decydują się na zmoczenie futura. Kąpiel to dla nich duży stres, więc zwykle wyrywają się i drapią. Jak zatem się do tego zabrać?

Oswajanie z wanną
Aby przyzwyczaić kota do kąpieli, należy najpierw oswoić go z naczyniem, w którym ma być myty. Najlepiej robić to na długo przed zabiegiem. Wystarczy włożyć zwierzę do suchej wanny czy brodzika (aby nie ślizgało się na gładkiej powierzchni, wyłóżmy dno gumowa matą) i pozwolić mu zapoznać się z nowym otoczeniem - musi się poczuć w nim swobodnie. Możemy się z nim tam bawić, karmić go smakołykami i głaskać. Efekty naszych starań powinny być widoczne już po kilku dniach.

Kąpiel
Trudno oczekiwać od kota, aby w czasie kąpieli stał spokojnie, gdy będziemy szukać szamponu albo ręcznika. Warto więc zadbać o to, aby wszystkie potrzebne przedmioty znalazły się w zasięgu ręki. Niezbędny będzie szampon przeznaczony dla kotów. Najlepiej nabyć go w dobrym sklepie zoologicznym lub u weterynarza - wtedy będziemy mieli pewność, że nie podrażni on delikatnej skóry kota. Przyda się też kilka czystych ręczników, miękka gąbka i dzbanek do delikatnego spłukania futerka (nie należy kąpać kota pod bieżącą wodą, ponieważ dodatkowo go to zestresuje). Wodę nalewamy do naczynia, zanim przystąpimy do mycia - powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury ciała kota, tj. 38,6 st. C. Pilnujmy, by podczas kąpieli nie sięgała wyżej niż do połowy łap i nie zalewała mu oczu czy uszu.

Suszenie

Mokrego kota należy zawinąć w ciepły ręcznik. Odradza się używanie suszarki - może to doprowadzić do przesuszenia skóry i wynikających z tego problemów. Suchą sierść delikatnie rozczeszmy specjalną szczotką.

10:42, supersexi
Link Dodaj komentarz »
Kici , kici a psik !!!!!!!!!!

Czy mój kot jest alergikiem? Jak to rozpoznać i jak leczyć? - pytamy lekarza weterynarii Joannę Karaś-Tęczę specjalistę chorób psów i kotów, członka Europejskiego Towarzystwa Dermatologów Weterynaryjnych
 

Na jakie rodzaje alergii narażone są nasze koty?
Koty mają najczęściej problem z alergią pokarmową lub nietolerancją pokarmową. Jest to  schorzenie związane z predyspozycja genetyczną do reakcji nadwrażliwości na niektóre pokarmy. Koty mogą być uczulone na wołowinę, mięso kurczaka, ryby, jaja kurze, mleko. Częstym błędem popełnianym przez właścicieli jest stosowanie specjalistycznej karmy na problemy urologiczne, nie wziąwszy pod uwagę  tego, że kot np. nie toleruje kurczaka.

Jakie są objawy nietolerancji pokarmowej?
Świąd w okolicy głowy, szyi oraz rzadsza sierść na odcinku od zewnętrznego kąta oka do podstawy małżowiny usznej. Początkowo alergia pokarmowa może się objawiać lekkim łupieżem, zmianami w postaci rumienia, grudek, strupków w okolicach głowy i szyi, nieregularnymi bądź luźnymi stolcami, czasami zzwierającymi krew.

Jak sprawdzić, co kota uczula?
Stosując dietę eliminacyjną – przez 12 tygodni żywić go źródłem białka zwierzęcego, którego nigdy wcześniej nie jadł. Najtrudniejsze jest postępowanie ze zwierzakami, które jadały różne rzeczy. Wówczas wybór trzeba oprzeć na tym, co kot dostawał najrzadziej. Po 12 tygodniach należy wrócić do wcześniejszej diety. Jeżeli kot jadł kilka rodzajów karm, należy podawać je pojedynczo, aby stwierdzić, która uczula.

Czy poza dietą eliminacyjną są inne metody sprawdzenia, na co kot ma alergię?

Obecnie panuje moda na testy z krwi. U kotów są one jednak niemiarodajne, często dają fałszywe wyniki. Na takich testach nie należy się więc opierać – przynajmniej na razie, ponieważ znajdują się  one w fazie badań (mimo to niektóre są już dostępne na rynku).

Stosuje się również tzw. różdżki, wahadełka i inne podobnego rodzaju metody . Chciałabym podkreślić, że nie istnieją żadne naukowe badania, które potwierdzałyby skuteczność tych metod. Europejskie, amerykańskie i brytyjskie Towarzystwa Dermatologów Weterynaryjnych tych metod nie polecają.

Jakie jeszcze alergie cierpią nasze koty?
Często spotyka się u nich nadwrażliwość na ukąszenia komarów czy meszek. Lusterko nosowe i małżowiny uszne wyglądają wtedy, jakby były wyjedzone. Mimo że owady mogą pogryźć kota na całym ciele, objawy zawsze będą widoczne w tych dwóch miejscach. Należy wtedy zastosować miejscowo środek przeciwzapalny (taki, który szybko się wchłania, żeby kot go nie zlizał) lub leki przeciwświądowe - doustnie lub podskórnie.

Kolejną alergią jest atopowe zapalenie skóry, które występuję tak samo u kotów, jak u psów. U mruczków bywa  jednak znacznie rzadziej diagnozowane i jest bardziej złożonym procesem. Poza objawami skórnymi (świąd), występują objawy ze strony układu oddechowego. Koty uczulone na roztocza kurzu domowego, roztocza magazynowe, pyłki drzew i traw kichają, mają alergiczne zapalenie spojówek. Może nawet dojść do astmy na tle alergicznym.

Czyli kot może mieć astmę?
Tak. Astma u kotów jest schorzeniem złożonym i może mieć wiele przyczyn: stres, problemy z układem oddechowym, nerwowym czy właśnie alergia.

Jak rozpoznać i leczyć atopowe zapalenie skóry?

Na razie mnie ma dobrych metod diagnostycznych.  Laboratoria oferują metodę oznaczania poziomu białek - immunoglobulin, odpowiedzialnych za ten rodzaj alergii we krwi. Te badania nie pozwalają jednak w 100 proc. wykluczyć lub potwierdzić AZS. Najlepiej zastosować kryteria opracowane przez prof. Willemse z Holandii i na podstawie takiego wywiadu sprawdzić, czy kot ma AZS.

Leczenie wygląda różnie - w zależności od tego, co kota uczula. Idealną metodą jest eliminowanie alergenu. Niestety nie zawsze jest to możliwe - np. kurzu domowego nie wyeliminujemy w całkowicie. Możemy to jednak zrobić w dużym stopniu, stosując trzy razy w roku preparaty roztoczobójcze.

Kolejną alergią jest alergia kontaktowa - reakcja alergiczna w wyniku bezpośredniego kontaktu z  substancją uczulającą, czyli alergenem (najczęstsza to reakcja na środki chemiczne). Problem dotyczy nie tylko skóry, na której możemy zauważyć świąd, wysięk, rumień, zmiany pierwotne i wtórne. Mogą także wystąpić zaburzenia neurologiczne. Na przykład ślimakol – preparat ślimakobójczy stosowany w postaci wysypywanego na trawnik proszku - działa toksycznie na układ nerwowy kotów i psów. Dochodzi do paraliżu, a czasem nawet do śmierci naszego pupila.

Zabawki, miski, legowiska też mogą uczulać?
Tak, choć dzieje się to rzadziej niż w wypadku psów. Są na nią narażone zwierzaki, które bawią się gumowymi lub plastikowymi zabawkami bez atestu. W składzie gumy czy plastiku są związki chemiczne powodujące bardzo silną alergię kontaktową. Dochodzi wówczas do niszczenia komórek przez własny układ immunologicznych.

Alergia na słońce kotów też dotyczy?
Zdarzają się słoneczne zapalenia lusterka nosowego czy zmiany koniuszków małżowin usznych. Poparzenie słoneczne skóry może mieć formę alergii, czyli uczulenia na promienie ultrafioletowe.

Co zrobić gdy nasz kot dozna takiego poparzenia?

Musimy natychmiast udać się do lekarza, który stwierdzi, jakiego stopnia są oparzenia, czy doszło do indukcji układu odpornościowego i zaleci odpowiednie leczenie. Takie zwierzę musi być pod stałą kontrolą weterynaryjną.

Czy jakaś rasa kotów jest szczególnie narażona na alergię?

Koty syjamskie, tonkijskie, abisyńskie są predysponowane do alergii polekowych. Wiele leków podanych podskórne w miejscu iniekcji powoduje całkowitą utratę pigmentu - wyrasta tam włos biały lub siwy (szczególnie należy uważać na wystawowe koty syjamskie). Na alergię pokarmową najczęściej cierpią europejskie koty krótkowłose, na słoneczne zapalenie skóry – wszystkie koty białe, niezależnie od rasy.  Predyspozycji rasowych nie zaobserwowano w wypadku atopowego zapalenia skóry.

A czy jakaś rasa jest odporna na alergie?
Nigdy nie spotkałam się z alergią pokarmową u kotów perskich, to niezwykła rzadkość u tej rasy.

W jakim wieku najczęściej koty zapadają na alergię?
Alergia pokarmowa może się pojawić w każdym wieku. Trudno to zrozumieć właścicielowi 11-letniego kota, który od zawsze je to samo. To samo dotyczy alergii kontaktowej, słonecznego zapalenia skóry czy nadwrażliwości na ukąszenia owadów. Natomiast atopowe zapalenie skóry atakuje zwierzęta między pierwszym a siódmym rokiem życia.

Czy alergia bywa mylona z innymi chorobami?
O, tak. Znacznie częściej stawiana jest diagnoza, że kot ma alergię pokarmową, niż rzeczywiście ją ma. Nagminnie zdarza się, że po pierwszej wizycie u weterynarza właściciel wychodzi z workiem karmy zalecanej w przypadku alergii pokarmowej.

Kota cierpiącego na alergię można leczyć strydami?
Przede wszystkim należy pamiętać, że w przypadku alergii pokarmowej podawanie sterydów nie hamuje świądu. W przypadku innych alergii niektórzy stosują bardzo silne sterydy, które na pewien czas wyhamują jedynie objawy choroby nie eliminując przyczyn schorzenia. Efektem ubocznym takiej terapii może być bardzo często cukrzyca, choroby nadnerczy czy ropomacicze. Dlatego absolutnie nie polecam podawania sterydów, a jeżeli już występuje taka konieczność, wówczas w bardzo niskich dawkach w terapii pulsacyjnej.

Czy alergia u kotów jest dziedziczna?
Atopowe zapalenie skóry na pewno tak, choć nie wiadomo jeszcze, który gen za to odpowiada.

Czy kota można odczulać?
Dziś nie, ale myślę, że za dwa lata będzie to już możliwe

10:28, supersexi
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 02 lutego 2010
Przestań ty kocie !!!!!! Jak zapobiec gryzieniu ?????

Gdy kot zaczyna gryźć rękę podczas zabawy i wydaje mu się, że gryzie zabawkę, natychmiast skieruj jego uwagę na jakiś przedmiot. Złe zachowanie możesz przerwać krzykiem albo spryskaniem go zraszaczem do kwiatów. Spowoduje to, że kot się speszy i przerwie niechciane zachowanie.

- Absolutnie nie wolno pozwalać kotu na podgryzanie. Zwierzaki, którym pozwalamy robić to w czasie wspólnych zabaw czy pieszczot, zaczynają przejawiać tego typu zachowania na co dzień, a to może okazać się na dłuższą metę kłopotliwe – mówi behawiorystka Dagmara Mieszkis-Święcikowska.

Agresywne zachowanie sugeruje wcześniej kocia mowę ciała. Do znaków ostrzegawczych należą: marszczenie skóry, uderzanie ogonem, zmiana postawy, położenie po sobie uszu, koniec miłego mruczenia. 

Ważne jest również, aby nagradzać kota po każdym dobrym zachowaniu. Nie należy tylko zabraniać, kot dobrze zmotywowany będzie spokojniejszy i grzeczniejszy.

Pamiętaj, że bicie kota przynosi odwrotny efekt od zamierzonego i tylko nasili problem

20:28, supersexi
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2